Historie malé scholy

Naše malá schola spatřila světlo světa v roce 1999. Tehdy se dvě borky Hedvika Fiurášková a Cilka Rozsypalová rozhodly založit malou scholu. Co je vedlo k tomuto nerozvážnému činu přesně nevím, ovšem risk je zisk, což se potvrdilo i v tomto případě.

Nejprve nás do scholy chodilo velmi málo. Pak však ostatní lidičky uslyšeli náš okouzlující zpěv a natolik je zaujal, že si hned po mši zjišťovali, kdy máme zkoušky.

Tehdy jsme se scházeli každou neděli v 9 hodin ráno v pastorační místnosti na Hutisku. Ale vyjímečně – vlastně několikrát – jsme museli vstávat velice brzy, abychom na ranní mši zastoupili velkou scholu. Ono je to totiž pro ty velkáče velmi obtížné vstávat po sobotní kalbě s bolestí hlavy a chraplavým hlasem.

Do scholy přišli někdy jen čtyři lidičky, ovšem v dobách největší slávy nás bylo až dvacet pět.

Během našeho 8-mi letého působení (ten čas ale letí) jsme se naučili skoro všechny songy z obou Hosan, Koinonie a jiných zpěvníčků.

Ovšem tato naše grupa se nesoustředila jen na zpívání v kostele. Pořádali jsme (pořádáme a snad i budem pořádat) bezva tábory, túry a jiné nezapomenutelné akce. Při výletech jsme si zahráli na drsné záchranáře, když jsme lovili kamarádku, která se přesvědčila, že to jezírko je fakt dost hluboké. Také jsme se vžili do kůže namakaných sportovců, neboť jsme překonali rekord v běhu z Hostýna na vlakové nádraží za 10 minut. Snad tomu nebudete ani věřit, ale také jsme byli svědky narození soba polárního v přímém přenosu.

Jináč jsme uspořádali i další sqělé akcičky e.g. setkání schol, kde jsme jasně potvrdili náš pěvecký talent, díky němuž jsme mohli vystoupit i na vánočním koncertě pro místní základku. Určitě nesmím ani zapomenout zmínit zdařilou Miss scholy 2000, modní přehlídku a duchovní koncerty.

V roce 2001 se k nám připojili spolufarníci z Prostřední Bečvy. Začali jsme co druhou neděli zpívat ve zdejším novém kostele. Život se nám tím radikálně změnil. Naše pěvecká parta se rozrostla o další super členy. Ze začátku s námi zpívali i místní velkáči, které jsme naučili, jak taková schola funguje. Po čase se od nás odpojili a založili si svůj vlastní sbor. Společně jsme s novými lidičkami zažili mrtě úžasných zážitků, na které dodnes rádi vzpomínáme. Pořádali jsme cool koncerty a jezdili zpívat i do okolních vesnic, neboť jsme byli velice žádaní.

V dnešní době spousta dětí odrostla a stali se z nich dospěláci. Zpívat pod názvem malá schola jim přišlo divné, a proto si založili skupinu Angels. Malá schola rychle zaplnila mezery, které vznikly jejich odchodem a v dnešní době zde zpívá spousta šikovných dětí z Hutiska a Prostřední Bečvy.

Jedna z prvních scholistek.